Masaż Shiatsu
Masaż Shiatsu
Shiatsu – czyli z japońskiego naciskać kciukami. Shiatsu sięga swymi korzeniami do jednej z najstarszej szkoły masażu w Japonii i polega na naciskaniu odpowiednich punktów na ciele masowanego w celu poprawienia wszystkich funkcji życiowych organizmu. Shiatsu pobudza i wydobywa naturalną energię z organizmu i usprawnia przepływ energii w energetycznych kanałach ludzkiego ciała zwanych Meridiany. Poprzez stymulowanie uciskiem meridianów Shiatsu stosowany sporadycznie odpręża, relaksuje, pozwala zachować zdrowie a jeżeli zachodzi konieczność shaitsu pomaga zwalczać przeróżne nawet ostre dolegliwości.
Meridiany – kanały energetyczne
Wbrew nazwie masaż shaitsu w rzeczywistości nie polega na naciskaniu ciała palcami, ani kciukami, ale całymi dłońmi, przedramionami, kolanami i stopami. Meridiany – czyli kanały energetyczne w ciele człowieka przewodzą energię do wszystkich narządów człowieka, do każdej części ciała, do każdej komórki. Sprawny przepływ tej energii w kanałach energetycznych zapewnia sprawne funkcjonowanie całego organizmu. Jeżeli przepływ energii w meridianach jest zaburzona wówczas dana część ludzkiego ciała zaczyna chorować. Przepływ energii zostaje zaburzony, tworzą się zatory i blokady.
Technika wykonywania masażu
Na szczęście meridiany są bardzo wrażliwe na dotyk i uciski. Odpowiedni ucisk usprawnia przepływ energii, której strumień odczuwalny na powierzchni ciała dociera także w głąb organizmu. Prawidłowy przepływ energii w całej sieci meridianów daje nie tylko fizyczne zdrowie całego organizmu, ma także głębszy duchowy sens, odpowiada za harmonię i spokój ludzkiej duszy, nastawia pozytywnie do życia. W ludzkim ciele shiatsu wyróżnia 12 meridianów. Meridian płuc, meridian żołądka, meridian śledziony – trzustki, meridian serca, meridian jelita cienkiego, meridian pęcherza moczowego, meridian nerek, meridian osierdzia, meridian potrójnego ogrzewacza, meridian pęcherzyka żółciowego i meridian wątroby. Shiatsu przeprowadza się w pozycji leżącej masowanego na kocu, materacu lub na macie. Masażysta wykonuje uciski przez ubranie.
Masaż Shaitsu przebiega rytmicznie, spokojnie, powoli, wręcz leniwie. Masaż powinien być prowadzony w pomieszczeniu przestronnym, czystym i ciepłym. Od ostatniego posiłku powinno minąć kilka godzin a zasada ta dotyczy nie tylko masowanego, ale także masażysty. Shiatsu usuwa sztywność i napięcia, poprawia krążenie krwi, uspokaja organizm, dodaje witalności. Shiatsu leczy bóle głowy, pleców, bóle reumatyczne, napięcia mięśni, stres, zaburzenia ciśnienia, otyłość. Przeciwskazaniami do masażu shiatsu jest ciąża (nie wszystkie miejsca można wówczas masować), poważne choroby serca, stwardnienie rozsiane, nowotwór.