Zdrowy kręgosłup

 

Kręgosłup – Choroby, Zwyrodnienia, Ćwiczenia, Masaż i Rehabilitacja Kręgosłupa

Kręgosłup ludzki to część szkieletu, który stanowi główną oś i podporę całego ciała człowieka. Jego główne zadania to: utrzymanie ciężaru ciała, zapewnienie równowagi, amortyzacja wstrząsów oraz zaczep dla innych kości. Kręgosłup ludzki zbudowany jest z 33-34 kręgów; 23 krążków międzykręgowych, rozdzielających kręgi; unerwionego rdzenia kręgowego oraz wiązadeł. Cały kręgosłup dzieli się na pięć odcinków: szyjny obejmujący 7 kręgów, które utrzymują głowę (tworzą naturalną krzywiznę – lordozę); piersiowy składający się z 12 kręgów utrzymujących żebra (tworzą krzywiznę – kifozę); lędźwiowy z 7 kręgami tworzących tylną część brzucha (tworzą krzywiznę – lordozę); kość krzyżowa – 5 zrośniętych kręgów połączonych z miednicą oraz kość ogonowa – to 3-4 zrośnięte kręgi. Kręgosłup jest niezwykle ważny do prawidłowego funkcjonowania organizmu żywego, dlatego też tak ważnym jest utrzymanie jego kondycji na wysokim poziomie. Najważniejszymi elementami profilaktycznymi są: maksymalizacja ruchu w formie ćwiczeń lub uprawiania różnych dyscyplin sportowych; dobre nawyki siedzenia, spania, podnoszenia i noszenia ciężkich przedmiotów; sprzątania, prowadzenia pojazdu, a nawet ciągnięcia, czy pchania; a także utrzymanie komfortu psychicznego oraz profilaktyczne badania ortopedyczne.

Choroby kręgosłupa

Choroby kręgosłupa zaliczane są w obecnych czasach do chorób cywilizacyjnych. Różne schorzenia są najpierw przyczyną bólów, a następnie unieruchomienia oraz niezdolności do pracy. Najczęstsze choroby kręgosłupa to:
Dyskopatia (szyjna, lędźwiowa lub piersiowa), czyli wysunięcie dysku w którąś stronę, a rzadziej także jego wypadnięcie i ucisk samego rdzenia kręgowego lub nerwów rdzeniowych. Inne choroby związane z dyskiem kręgosłupa to: zwyrodnienie, przepuklina, jądro miażdżyste, bądź obniżenie jego wysokości. Do powstania tej choroby dochodzi przez zbytnie obciążenie kręgosłupa, a sprzyja temu siedzący tryb życia.

Skolioza

Inną chorobą kręgosłupa jest skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa; powodowana najczęściej niewłaściwymi nawykami jedzenia oraz siedzenia, a także niewłaściwym rozłożeniu ciężaru.

Lumbago

Zespół lędźwiowy, nazywany potocznie lumbago, rwa kulszowa lub postrzał to schorzenie dolnej części kręgosłupa połączone często z niewłaściwą postawą ciała, a nawet niezdolnością do poruszania się. Przyczyną tej choroby może być: nadmierne obciążenie dysków, zmiany zwyrodnieniowe, ale także uszkodzenia mięśni, kości, stawów, lub choroby narządów wewnętrznych.
Kręgozmyk (inaczej spondylolisteza) to choroba kręgosłupa polegająca na przesunięciu się ku przodowi, lub ku tyłowi jednego z kręgów lędźwiowych, co prowadzi do utraty stabilności kręgosłupa, wywołując jednocześnie ból i inne objawy neurologiczne, jak mrowienie, drętwienie lub zaburzenia czucia.
Kifoza. Choroba Scheuermanna (inaczej kifoza młodzieńcza) to choroba powodująca deformację trzonów kręgowych z towarzyszącym bólem. Choroba ta może być skutkiem przeciążenia fizycznego, bądź wywołać ją mogą czynniki genetyczne. Choroba wywołana zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa polega na zbyt wczesnym zużyciu tkanek tworzących staw. Z uwagi na to, iż chrząstka ta ma niewielkie zdolności regeneracyjne, w danym miejscu powstaje uszkodzenie, które ma charakter postępujący.
Uraz szyjny (tzw. smaganie biczem) to uszkodzenie powstające na odcinku szyjnym, które powstaje wskutek bezwładnego, gwałtownego zgięcia w tył, lub do przodu.

Chorób kręgosłupa jest bardzo wiele. Każda z nich zazwyczaj objawia się bólem i często dopiero wtedy uświadamiamy sobie, iż kręgosłup jest tak ważny. Warto zatem pomyśleć o działaniach profilaktycznych, o których była mowa powyżej; a w przypadku pojawienia się objawów niepokojących, należy niezwłocznie skorzystać z pomocy lekarza specjalisty.